Kutsi-Güzel Bir Röportaj/17.05.2005

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek 
Yazar Mesaj
Tabip_99
DDFCA Administratör

DDFCA Administratör

Erkek
Yaş : 25 Kayıt tarihi : 20/10/08 Mesaj Sayısı : 93 Nereden : İstanbul
Konuya puan ver
MesajKonu: Kutsi-Güzel Bir Röportaj/17.05.2005   Çarş. Ekim 29, 2008 2:44 pm

‘Gözlüğü seviyorum bana çok uğurlu geldi’
Mustafa Sandal'a benzerliğiyle dikkatleri üzerine çeken Kutsi ile muhabirimiz başak Keser görüştü...

‘Sana Ne’ ikinci albüm, bu çalışmayla dikkat çekmenizi neye bağlıyorsunuz?

İlk albümde de güzel şarkılar vardı. Ama demek ki hit şarkılar yoktu. Prodüktörle bunun savaşını verdik. ‘Sana Ne’de böyle bir şey yok. Albüm bitti, Sana Ne şarkısı son dakika golü gibi oldu, bir saat içinde çıktı. Şarkıdaki slogan cümleyi bulup hikâyeyi de melodiye doğru tuttuğunuz zaman şarkının dillere dolanmaması elde değil. Sonuçta basit sözle kolay melodiyle olağanüstü şarkılar çıkar ama fazla matematiğe kaçmadan. Bir de şarkıyı çok fazla bekletmeden taze taze sunmalı.

Albümünüz için alaturka Latin Pop tarzı yorumları yapıldı.

Ortaya karışık der gibi.

Evet, biraz öyle. Sizin yorumunuz ne?

Albümdeki genel konsept gitar ve ritim kompozisyonu üzerine kurulu. Tabii ki Batı’yla Doğu’yu karıştırdık. Ama bu fazla aşırıya kaçmadı. Gitar ana enstrüman. Alaturka Latin Pop, Doğu Express’i gibi. Alaturka, pop, Latin bunları karıştırdığınız zaman bilmiyorum nasıl bir sound çıkıyor ama ben bunu yaptığımı zannetmiyorum. Çünkü çok fazla yaylı grubu ve alaturka enstrümanlar kullanmadım. Şarkının nabzına göre şerbet verdik açıkçası.

ARTIK BAŞKALARI İÇİN DE BESTE YAPACAK

Albümünüzdeki şarkıların çoğu size ait. Berksan, Nalan, Hülya Avşar, Petek Dinçöz gibi isimlere de beste veriyorsunuz. Beste piyasasını nasıl değerlendiriyorsunuz?
Çok çabuk harcanan şarkılar çıkıyor ve ticari amaç güdülüyor. Ben en yükseldiğim anda en yükseldiğim kelimeleri ve melodileri bir kenara kaydediyorum. Piyasadaki bestecilere gelince... Ben daha çok yeniyim. Erol Köse’nin bana söylediği şeyleri yaptım. Böyle bir şarkım var, dedim Nalan’a yakıştı. Petek Dinçöz’ün albümünde bir slow şarkım var ‘Doğum Günü’, onun sesine yakıştı, hatta düet yaptık. Hülya Avşar’ın benim bir şarkımı (Ankara) okuması beni çok mutlu eder. Berksan’ın albümünde bir iki parçam onun benim albümümde var. Eskiden hep kendim için düşünüyordum ama bundan sonra bestelere ağırlık vereceğim.

Ne oluyor yükseldiğiniz zaman? İlham mı geliyor?

Sabah kalktığım zaman elime ilk aldığım şey gitardır. Gitara başladığım günden beri bu böyle. Öyle enteresan ki gitarda bir armoniye başladığınız zaman ister istemez bir şey çıkıyor. Elime nota kâğıdı alıp oturmuyorum. O içten gelen bir şey.

‘Ortada bir taht varsa’

Mustafa Sandal’ın tahtına aday mısınız?

Kimsenin varisi ya da kimsenin tahtına göz koymuş değilim. Tarzlarımız farklı. Hayallerimin içinde böyle bir şey düşünerek çıkarmadım bu albümü. Keşke o tahtı kendi ellerimle yapabilsem. Ortada bir taht varsa tabii.

Fotoğrafları yan yana koyunca böyle bir benzerlik hakikaten var. Benzetmelerle çıkmak biraz da zarar verici değil mi? Zannetmiyorum. Tehlikeli bir şey olsaydı aman şuna benzetecekler diye bu albümü çıkarmazdım. Sesime güveniyorum. Fotoğraflarınızda ciddi bir benzerlik var. Gözlük, kıyafet...

Klip esnasında çekildi fotoğraflar. Tek kostüm kullandık. Gözlüğü kendime yakıştırdığım için kullanıyorum. Hem uğurlu da geldi.

Mustafa Sandal dinler misiniz?

Tabii ki 1996’dan beri dinlerim.

İsim benzerliği de var. Musti Kutsi.

Dedem edebiyat hocası Ahmet Kutsi Tecer’den etkilenerek adımı Kutsi koymuş. Bu da bir başka tesadüf.

Kıraç’ın tahtına da adaymışsınız. Dizi müziği çalışmalarınız ne durumda?

Zaten farklı melodiler yapıp bir köşeye koşmuştum olur ya bir senaryo okurum diye. Bu projeler önümüzdeki günlerde netleşecek. Öyle bir koşuşturma içindeyim ki deli gibi gitar çalıp şarkıya girmek istiyorum ve hepsi yarım kaldı. Ağlayıp duruyorlar.

‘Bir andırma olmuş gerçekten’Kutsi, açık büfede ana yemekler arasında. Soğuklarla ara sıcaklar arasında görülmüyor ama kalıcı. Çünkü üretiyor, kendine ait bir yorumculuğu, farklı bir kimyası ve bunları taşıyacak karizması var.

Magazin basınında yeni çıkan insanlar için var olan bir taht ve tahtların adayları olarak yorumlanması çok normal. Kutsi’nin de fotoğraflarında Mustafa Sandal’a bir andırma olmuş. Gibi olan şeylerin özgün olmayacağını ve tutmayacağını bildiğimiz için böyle bir şeye girmeyiz. Bu andırma o yorumlardan sonra dikkatimizi çekti. Fiziksel olarak bir benzerlik var gerçekten. Musti de bizim sanatçımız. Ama onlar çoktan vizelerini almış, kendi kanatlarıyla çok daha engin sulara açıldıkları için onları rencide edici bir şey olamaz. Zaten taht adayları açıklanmazsa her yıl onların starlığı nerede kalır. Benzetmeler olmadığı gün onlarda acabaların oluşması lazım. Kutsi’nin şarkıları da besteleri Kutsi tadındadır, gibi değildir. Özgün mutfaklar peşindeyiz ve Kutsi de özgün bir mutfak.

Çalıştığımız sanatçılar arasında üretenlerimiz varsa birbirlerine destek olurlar. Başka şirketlerdeki sanatçı arkadaşlara da beste verebilirler. Bu konuda hiçbir kısıtlamam yok. Çünkü bu, gönül işidir kota koyamazsınız. O tip büyük şirketler vardı, battı Prestij gibi. Erol Köse ailesi mantığında değiliz, bunu tercih etmiyorum. Çünkü o tip şeylerin kötü sonuçları oluyor. Bu sefer aile içi şiddet başlıyor. Bu şirkette çok sanatçı var. Ama herkes kendi kulvarında.

BAŞAK KESER
Kullanıcı profilini gör
SiriN
DDFCA Administratör

DDFCA Administratör

Kadın
Yaş : 23 Kayıt tarihi : 23/10/08 Mesaj Sayısı : 335 Nereden : İstanbul
Rep sistemi
Başarı Puanı:
1000/1000  (1000/1000)
Güçlülük:
1000/1000  (1000/1000)
Konuya puan ver
MesajKonu: Geri: Kutsi-Güzel Bir Röportaj/17.05.2005   Çarş. Ekim 29, 2008 4:11 pm

sağol
Kullanıcı profilini gör http://www.emreaydin.org
özlem
DDFCA Moderatör

DDFCA Moderatör

Kadın
Yaş : 24 Kayıt tarihi : 01/01/09 Mesaj Sayısı : 894 Nereden : izmir
Rep sistemi
Başarı Puanı:
0/0  (0/0)
Güçlülük:
0/0  (0/0)
Konuya puan ver
MesajKonu: Geri: Kutsi-Güzel Bir Röportaj/17.05.2005   Paz Ocak 25, 2009 12:13 pm

BİŞEY DAHA ÖĞRENMİŞ OLDUK
Kullanıcı profilini gör
Sponsored content

Konuya puan ver
MesajKonu: Geri: Kutsi-Güzel Bir Röportaj/17.05.2005   

Kutsi-Güzel Bir Röportaj/17.05.2005

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası