2001 senesinden Kutsi röportajı

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek 
Yazar Mesaj
Tabip_99
DDFCA Administratör

DDFCA Administratör

Erkek
Yaş : 25 Kayıt tarihi : 20/10/08 Mesaj Sayısı : 93 Nereden : İstanbul
Konuya puan ver
MesajKonu: 2001 senesinden Kutsi röportajı   Çarş. Ekim 29, 2008 2:53 pm

Eskilerden ta 2001 senesinden Kutsi röportajıdır..

Ünlülerin yeni bestecisi

Pınar YILMAZERLER

Televizyon programlarında ve iki klibinde gitarıyla bütünleşmiş bir görüntü çizen genç şarkıcı Kutsi, son dönemlerde yıldızı parlayan isimlerden. Lise yıllarında müzik çalışmalarına başlayan ve 12 senedir sanatla içiçe olan şarkıcı, yakın zamanda Hülya Avşar ve Sibel Can'a da beste vermeye hazırlanıyor.

Kutsi, müzik piyasasına gireli henüz iki ay oldu. Ancak kısa sürede öylesine tanındı ve sevildi ki, bu duruma kendisi bile şaşırıyor, ‘‘Bir konser sırasında izleyiciler şarkılarıma eşlik ettiğinde çok şaşırıyorum. Çünkü albüm yeni çıktı. Ne çabuk ezberlediler şarkıları!’’ diyor. Müziğe gerçek anlamda aşık olduğunu dile getiren şarkıcı, bu uğurda Hacettepe Üniversitesi İç Mimari Bölümü'nden atılarak aşkını en iyi şekilde kanıtlamış durumda. 12 yıldır müzikle uğraşan Kutsi, emeklerinin karşılığını almaya başladı bile. Şarkıcı, Erol Köse aracılığıyla Hülya Avşar ve Sibel Can'a verilecek olan besteler üzerinde çok yoğun çalışıyor.

Kadın şarkıcılar çocukken ruj sürüp ayna karşısına geçerek meslekle ilgili ilk sinyalleri veriyorlar. Peki ya erkek şarkıcılar?

Müzisyen bir aileden geliyorum. Dedem keman çalar, şarkı söylerdi. Onun erkek kardeşi ud çalardı. Annemin sesi çok güzeldir. Ben de 12 yıldır müzik adına uğraşıyorum. Çok iyi müzisyenlerden gitar, şan ve doğru okuma dersleri aldım.

Müzisyen olmaya nasıl karar verdiniz?

İnsanın yüreğinden gelen bir şey bu. Zamanla anlıyorsun zaten. Gitara ilgim vardı. Küçük yaşta gitar dersleri almaya başladım. Ankara'nın bir çok gece kulübünde ve barında çalışmalar yaptım. Gitardan kopamadım bir türlü. Böylece istediğim müzik türü de ortaya çıkmış oldu.

Kaç yaşında başladınız gitar çalmaya?

16 yaşındaydım. Barış Manço'nun eski bir şarkısı vardı; ‘‘Hereke'den çıktım yola. Selam verdim sağa sola’’ diye. Gitarı elime ilk aldığımda bu parçayı çaldım. Notalarını çalması kolaydı çünkü. Lise yıllarında ise haftasonlarında Ankara'da Hollywood Pizza'da program yapıyordum. Her haftasonu birinin doğumgünü olduğunu söyleyerek evden çıkıp programa gidiyorum. Beşinci haftanın sonunda babam ayıldı ve ‘‘Bu nasıl iştir? Her hafta biri mi doğuyor?’’ dedi. İşte o gece annemi ve babamı alıp çalıştığım yere götürdüm.

Ne dediler peki? Kızdılar mı?

Çok beğendiler. Ama bir anne-baba olarak endişelendiler tabii. Henüz 16-17 yaşındaydım. Başıma bir şey gelmesinden korkuyorlardı. Onun dışında oldukça acemi olmama rağmen programıma bayıldılar.

Ankara'dan İstanbul'a gelişiniz nasıl oldu?

1996 senesinde Şehrazat Hanım'la tanıştım. Ankara'da yaşamama rağmen ondan telefonla müzik konusunda bilgiler alıyordum. Fikir alışverişi yapıyorduk. Dört sene ölçtüm, biçtim. Sonra İstanbul'a gelmeye karar verdim. Şehrazat Hanım beni Erol Köse ile tanıştırdı. Gitarımı alıp Erol Köse'nin evine gittim. Oldukça sıcak bir ortamdı. ‘‘Soran Yok’’u çaldım. Ama çalarken kendimden geçmişim. Şarkı bittiğinde Erol Köse gözümün içine baktı ve ‘‘Söyleyecek hiçbir şeyim yok. Beraber çalışalım mı?’’ dedi.

İstanbul'a alışabildiniz mi?

Ankara protokol şehri ve oldukça düzenlidir. Oranın eğlencesi güzeldir. İstanbul'a gelince, insan kendini burada rahat hissediyor. Doğal güzelliği açısından Ankara'dan daha güzel. Üstelik burada sabahları çok rahat uyanıyorum. Çünkü Ankara kurak iklim, İstanbul'da nem var. E, müzik İstanbul'da yapılıyor. Yani Ankara'da pişiyorsun, İstanbul'a düşüyorsun.

Albümünüzü elinize ilk aldığınızda neler hissettiniz?

Gözlerim doldu. ‘‘Erol Köse'ye rezil olacağız valla’’ dedim içimden. Çok duygulandım. İlk klip döndüğü zaman da kız çocuğu gibi oturup ağladım.

Stüdyo dışında ilk olarak şarkınızı nerede duydunuz?

Bir mağazada alışveriş yapıyordum. ‘‘Büyüme Bebek’’ parçam çalıyordu. Hatta şaşırdım, radyolardaki çıkış parçam bu değildi çünkü. Meğer CD almışlar onu çalıyorlarmış.

Tanınmak nasıl bir duygu?

Aslında ben yapı olarak çekingen ve sessiz bir insanımdır. Atak değilimdir. Ama insanlar sevgiyle yaklaşınca çok mutlu oluyorum.

Çok şey değişti mi hayatınızda?

Üzerime büyük bir sorumluluk aldım. Erol Köse ile uzun yıllar çalışacağa benziyoruz. Çünkü herkesle müzikal anlamda uyuşuyoruz. Orası bir aile gibi. Herkes birbirine beste yardımı yapıyor. Hep üretken insanlar toplanmış.

On sene sonrayı düşündüğünüzde Kutsi'yi nasıl hayal ediyorsunuz?

İçim o kadar coşku dolu ki... İstanbul'a geldim. Akrabam yok. Yalnız olduğum için de besteler ve çok güzel sözler çıkıyor. On sene sonrayı düşündüğümde, parçalarımın dile düşüp, nostalji olması en büyük dileğim...
Kullanıcı profilini gör
SiriN
DDFCA Administratör

DDFCA Administratör

Kadın
Yaş : 23 Kayıt tarihi : 23/10/08 Mesaj Sayısı : 335 Nereden : İstanbul
Rep sistemi
Başarı Puanı:
1000/1000  (1000/1000)
Güçlülük:
1000/1000  (1000/1000)
Konuya puan ver